Адвент календар
Вогники великих та малих міст, ялинки, що мерехтять у домівках, Jingle Bells, що звучать у кожному магазині — усе це надихає, дарує безтурботність та створює особливу атмосферу. У цей казковий період навіть дорослі (а, може, й тим більше дорослі) вірять, що мрії та цілі, задумані в ці дні, обов'язково здійсняться. Головне мріяти та діяти!
Тисніть на календарик, ми підготували для вас корисні підказки - як будь-яку мрію зробити ще більш здійсненною у 2022 році.
Усією командою КМДШ бажаємо вам у новому році сміливо йти до своєї мети. Ми впевнені, що чи то велика ціль, чи зовсім маленька, кожна з них потребує наявності певних компетентностей. Хочемо надихнути вас розвинути у 2022 році найкращі з них. Тому підготували підказки від наших психологів. Розвиток цих компетентностей дасть поштовх до нових звершень у наступному році!

А сьогодні розминка - п'ять легких та надихаючих завдань. Виконаєте - і ми відкриємо наступне віконце (наш спецагент Таємний Санта все розповість). Вже завтра ми розкажемо, як у 2022 розвинути надважливу навичку.
____________________
Завдання на сьогодні:
 1. Зробити щось приємне для близької людини.
 2. Провести рефлексію та пригадати найприємніші моменти 2021 року.
 3. Написати або зателефонувати найкращому другу.
 4. Проаналізувати та додати в замітки на телефоні, які нові компетенції ви б хотіли розвинути у новому році.
 5. Послухати цікавий подкаст. Навіть маємо ідею
Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Ми живемо в складному та мінливому світі. Виклики сучасності змушують нас трансформуватися та перебувати в постійному пошуку ефективних стратегій взаємодії та розвитку. Тому цінним є розвиток такої навички як helicopter view: це комплексний погляд на світ і на будь-яке завдання, це широкий світогляд і здатність побачити проблему під різним кутом, зіставити різні точки зору і швидко прийняти правильне рішення, розв'язати проблему за допомогою комплексного підходу.

Як розвивати helicopter view?
1. Читати книги, художню літературу (активне читання, діалог з автором, пошук прихованих сенсів).
2. Спробувати себе у якості актора аматорського театру, взяти участь у системних розстановках (це метод вирішення актуального життєвого питання за допомогою просторового моделювання та системного аналізу реальності).
3. Відвідувати виставки, галереї, музеї, брати участь у форумах та дискусіях.
4. Подорожувати, щоби зануритися у світогляд та культуру інших народів.
5. Розвивати емоційний інтелект, критичне мислення та креативність.
6. Знайти хобі, займатися саморозвитком, творчістю, спортом.
7. Придумати кілька способів виконання однієї й тієї ж дії, розглядати різні варіанти.
8. Використовувати гумор, абсурд, парадокс, гру, спонтанність для вирішення поставлених задач.

Що почитати
1. Навчальний курc Problem Solving Techniques на Linkedin
2. Книга «Як упорядкувати справи» Девіда Аллена
3. Книга «Шлях до так. Як вести переговори, не здаючи позицій» Роджера Фішера.

Надія Каленюк, психологиня у КМДШ_Осокорки
______________________________________________
Завдання на сьогодні:
 1. Послухайте лекцію про особливості якоїсь професії, найголовніше - не вашої. Наприклад, якщо ви проджект менеджер, можна обрати лекцію про авіаційну промисловість. Це дуже розширює світогляд.
 2. Пройдіть 10 тисяч кроків на свіжому повітрі

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Емпатія збільшує ймовірність того, що людина буде здатна допомагати іншим і виявляти співчуття. Нейропсихолог Кріс Фріт виокремлює три рівні емпатії:

 • Перший рівень базової нейронної емпатії: «Я відчуваю ваші емоції, але не усвідомлюю, що вони ваші».
 • Другий рівень: «Я відчуваю ваші емоції і знаю, що вони ваші, а не мої, хоча я певною мірою відображаю їх».
 • Третій рівень: «Я знаю, що ви відчуваєте певні емоції, і хочу вам допомогти, тому, якщо вам сумно, я маю бажання підняти вам настрій».
Що ми можемо зробити, щоб розвинути цю важливу навичку:
1. Зосередитися на розмові зі співбесідником, не намагатися займатися іншими справами. Відкласти телефон, дивитися в очі, прийняти відкриту позицію.
2. Розвивати в собі цікавість до людей. Спробувати уявити минулий досвід людини, подумати, як вона прийшла до своїх нинішніх звичок і способу життя, чого вона найбільше хоче. Іншими словами, спробувати стати на її місце.
3. Звертати увагу на власні емоційні реакції та мову тіла під час розмови. Чи починає битися серце? Відчуваємо душевний підйом чи нам важко? Потрібно спостерігати.

Маріанна Актаєва, психологиня у КМДШ_Голосіїв
____________________
Завдання на сьогодні:
 1. Поцікавтеся як справи у колеги на роботі, з яким не спілкуєтеся, у консьєржа будинку, в охоронця автостоянки. Заведіть діалог та побажайте гарних свят.
 2. Сформуйте 10 цілей на 2022 рік.

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Критичне мислення — це система суджень, яку застосовують для аналізу речей та інформації, інтерпретації явищ, оцінки подій, а також для подальшого формування об'єктивних висновків.

Ця навичка входить до десятки найважливіших та затребуваних навичок до 2025 року за даними Всесвітнього економічного форуму.


Як розвивати критичне мислення:
 1. Поставити під сумнів тези та аргументи будь-якої інформації, перевірити посилання на дослідження чи компетентність експертів.
 2. Однією з базових методик перевірки інформації є «5W+H». Це система питань, які слід ставити до всієї вхідної інформації. У короткій версії вони виглядають так:
 • What? — що сталося?
 • Why? — Чому це сталось?
 • Who? — Хто про це повідомив?
 • Where? — Де це сталося?
 • When? — Коли це сталося?
 • How? — Як це відбулося?

Маріанна Актаєва, психологиня у КМДШ_Голосіїв
_____________________
Завдання на сьогодні:
 1. Влаштуйте дебати з кимось із друзів або з родиною: оберіть тему, підготуйте аргументи та проведіть цікаву дискусію із застосуванням критичного мислення.
 2. Згенеруйте три ідеї проєкту, який би ви мріяли втілити у 2022 році.

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Ми не можемо робити все так, як наші батьки, а наші діти не будуть робити так, як робимо це ми. Адже світ змінюється та розвивається й так як колись уже не працює.

Зміни неминучі, тому, навіть якщо ми зараз супер успішні й робимо щось дуже добре та якісно, варто пам′ятати, що, можливо, з часом потрібно буде спробувати робити це якось по-іншому, адже вимоги або запити можуть змінитися.

Завдяки тому, що ми робимо інакше, пробуємо по-новому, в нас з′являються нові можливості. Адаптивність гарантує, що людина завжди зможе рухатися далі, не зважаючи на життєві несподіванки, труднощі чи негаразди.


Для того, щоби бути більш стійким до змін важливо:

 • Пам′ятати, що наш мозок розвивався, щоб процвітати на змінах. Він настільки любить зміни, що коли відбувається щось інше, нове, запускається коктейль із хімічних речовин, які приносять нам відчуття гарного самопочуття. Щоразу, коли виникає відчуття радості від нової ідеї, варто схопити її, використовувати це відразу.
 • Коли виникає відчуття, що щось вийшло з-під контролю, мати щось, що завжди залишається незмінним, може бути величезним комфортом. Так, наш мозок любить новизну, але він також любить безпеку та стабільність. Однією з таких стабільних речей може бути ранкова рутина. Щось таке просте, як прокидатися при природному освітленні, випити чашку чаю і 20 хвилин почитати книгу, перш ніж снідати, записати свій план на день.
 • Не планувати лише план А і Б. Використовувати весь алфавіт. Деяким із найуспішніших людей у світі доводилося вдаватися до плану Я, а іноді навіть вдруге чи втретє обходили весь алфавіт, перш ніж вони знайшли щось, що спрацювало.
 • Буде корисною вправа «Що якщо…? І тут важливо продовжити на потрібну тематику й написати не менше 7 варіантів розвитку подій, якщо: «я запізнююсь на потяг», «назавжди зникне інтернет мережа», «орендар попросить з′їхати» і т.д

Наталія Мудрик, психологиня у КМДШ_Львів
____________________
Завдання на сьогодні:
 1. Якщо у вас є на сьогодні плани, спробуйте трішки змінити хоча б один компонент та підлаштуватися під нову стратегію. Адаптуйтеся ;)
 2. Створіть список із 10 книг, які б ви хотіли прочитати у 2022 році: 7 художніх та 3 з професійної сфери.

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Позитивне мислення — тип мислення, при якому переважають зосередження особистості на чеснотах, а не на недоліках; на успіхах, життєвих уроках, а не на помилках й невезінні; на можливостях, а не на перешкодах. Користь позитивного мислення в тому, що воно дозволяє вийти за рамки загальноприйнятих шаблонів і направити потік думок на творення. Яскраві емоції, враження, які не видно під впливом негативу, відкривають свідомість і дозволяють побачити ситуацію з іншої точки зору.

Позитивне мислення є джерелом енергії та натхнення. Адже тоді у свідомості народжується маса ідей і планів, людина відчуває себе здатною на нові звершення і сміливо йде по життю.


Техніки, що допоможуть у розвитку позитивного мислення:

 • Майндфулнес. Це не осудливе прийняття та «відкрите» дослідження свого досвіду, включаючи відчуття тіла, думки, емоції, імпульси та спогади, з метою зменшення стресу та підвищення ментального імунітету.
 • Збільшення приємних емоцій через посмішки, сміх, спілкування, веселощі.
 • Фокусування на позитивних моментах життя, розфокусування негативних.
 • Постійне ведення щоденника, що дозволяє аналізувати власне життя та коригувати ставлення до нього.

Дарина Аітова, психологиня у КМДШ_Осокорки
_____________________
Завдання на сьогодні:
 1. Перед сном випишіть на папері 5 приємних моментів, які відбувалися з вами протягом дня.
 2. Також зафіксуйте, який досвід ви отримали протягом дня в тих чи інших ситуаціях, і що наступного разу можна зробити краще.

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
«Найбільша розкіш — це розкіш людського спілкування» Антуан де Сент-Екзюпері
Вміти якісно комунікувати з іншими людьми, послідовно, чітко й аргументовано висловлювати власну думку — це цінна навичка в сучасному світі, яку треба постійно розвивати. У цьому можуть допомогти наступні техніки й поради:


 • Storytelling: це мистецтво створення розповідей та історій, яке робить донесення власної думки більш емоційно забарвленим і таким, що пам'ятатиметься значно довше, ніж «сухі» факти. Тому варто сміливо тренуватися в створенні власних історій — про свій життєвий шлях, зацікавлення, бачення проблемних питань; ділитися ними з друзями, або ж спільно придумувати свої історії.
 • Активне слухання: вміти слухати не менш важливо, ніж висловлювати свою думку. Якісна комунікація неможлива без врахування точки зору іншої людини. Ця техніка передбачає уважність до того, що каже співрозмовник, уточнення, запитання, а отже, більш якісний взаємозв'язок, довіру і глибину спілкування.
 • Техніка «5 чому?». Корисно пригадувати себе в дитинстві, коли перед нами неосяжний світ і все на світі цікаво. Коли, наприклад, хочеться знати, чому падає дощ, чому після дощу буває веселка й чому саме в такій послідовності й закономірності. Вибудовування такого логічного ланцюжка, хоча б із 5 запитань «чому?» допомагає заглибитися в суть питання, побачити причинно-наслідкові зв'язки тих чи інших подій, розширити свій кругозір, що, безперечно, позитивно впливає на якість комунікації.
 • Контрасти: щоб переконливо висловлювати свою думку, наводити аргументи, недостатньо лише однієї точки зору — важливо бачити багато граней однієї й тієї ж події чи явища. Тут може допомогти прийом контрастів, коли намагатися знайти як «+», так і «-» в конкретній ситуації.
 • Найкращий спосіб розвинути комунікативність — це спілкуватися з іншими людьми, постійно навчатися й дізнаватись нове, подорожувати й досліджувати нові світи й культури. Це найпростіші способи, аби розширити межі свого сприйняття, самоусвідомлення й можливості комунікації.

Маріанна Гавришко, психологиня у КМДШ_Львів
______________________
Завдання на сьогодні:
 1. Придумайте коротку історію, в якій два герої ведуть активний діалог та спілкуються між собою. Уявіть, що один із героїв - це ви. Зафіксуйте на папері або ж у замітках телефону.
 2. Проаналізуйте 5 сильних та 5 слабких сторін у професійній сфері. Зафіксуйте

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Креативність – це про створення нестандартних рішень; про результат, здатність генерувати ідеї, впливати на інновації. Чи важлива ця навичка у 2022 році? Ще б пак!

Декілька способів розвитку креативності:

 • Знайти нестандартне використання звичайного предмета: наприклад, 22 способи використання ручки, окрім як писати (заколоти волосся, як указку).
 • Намалювати п'ять елементів на папері (дуга, лінія, коло, гострий кут, крапка), а потім створити на основі цього цілісний образ.
 • Вивчати цікаві досліди (в інтернеті, YouTube). Коли ми «завантажуємо» у мозок теоретичну базу, плюс інтегруємо її у практику, даємо час на обробку інформації, а після дозволяємо собі відпочинок, слухаємо музику або гуляємо, тоді з'являються креативні ідеї.
 • Часто ідея може прийти вранці, навіть відразу після пробудження. Дуже корисно перед сном покласти блокнот поруч, і як тільки гарна ідея з'явилася на думці, варто швидко її зафіксувати.

Олена Маркова, психологиня у КМДШ_Голосіїв
____________________
Завдання на сьогодні:
 1. У творчій майстерні наші учні часто візуалізують свої ідеї. Спробуйте відтворити власну ідею з підручних матеріалів, картонні коробки також згодяться. До процесу можна залучати усіх членів родини, буде ще й весело.
 2. Подумайте, як у 2022 році можна підсилити сильні сторони. І найважливіше - згенеруйте по дві ідеї, яким чином перетворити кожну із слабких сторін у сильну. Наприклад, якщо є проблеми із публічними виступами чи презентацію ідей, то можна: 1) пройти спеціалізований курс; 2) почати більше спілкуватися.

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Гарно розвинене проєктне мислення потрібне як топ-менеджеру, так і багатодітній мамі. Адже це про погляд на ідеї та проблеми як на проєкти, це про системність та ефективність.

Декілька способів, які допоможуть розвинути цю навичку

 • Планування цілей та створення покрокової інструкції їх досягнення. Є такий чудовий вислів «мистецтво маленьких кроків». Кожна наша ціль – це свого роду проєкт, який складається з багатьох компонентів. І щоб досягнення цілі було ефективним, варто розбити її на етапи, кожен з яких якісно пропрацювати.
 • Прочитати книгу, а через деякий час прослухати її в аудіо варіанті.
 • Зробити зі звичайної справи (прибирання кімнати, наприклад) справжній проєкт: розподілити ресурси, визначити час і результат, який є бажання отримати, проаналізувати, що можна змінити.
 • Створити комікс або подарункову листівку, розробити креативний макет і роздрукувати його. По-перше, так можна здивувати близьких та отримати задоволення від роботи і привітання рідних.

Олена Маркова, психологиня у КМДШ_Голосіїв
_____________________
Завдання на сьогодні:
 1. Уявіть, що у 2022 році ви можете зробити щось таке, що змінить світ на краще. Згенеруйте три ідеї проєктів, які підсилять ту чи іншу сторону соціального життя людини.
 2. Подумайте, яку б книгу ви найбільше порадили б прочитати своїм друзям. Подумали? А тепер подаруйте її найближчій людині.

Наступна картка буде активна вже завтра о 10:00.
Завтра початок нового року, тому загадайте сьогодні бажання, придумайте три різні та креативні шляхи для його реалізації та стартуйте до своєї мрії. І нехай це бажання здійсниться!

Пам'ятайте, що людині багато що під силу. Особливо людині, яка здатна критично, позитивно та проєктно мислити, проявляти емпатію до інших, адаптуватися до умов невизначеності, вміти поглянути на ситуацію з різних точок зору, комунікувати з будь-ким та знаходити креативні рішення.

Впевнені, що розвиток цих компетентностей дасть поштовх до нових звершень у наступному році. А поради наших психологів точно стануть у пригоді кожному. З Новим роком!

Ваша КМДШ